The service provided by Consileon was professional and comprehensive with a very good understanding of our needs and constrains.

Wolfgang Hafenmayer, Managing partner, LGT Venture Philanthropy

Technical quality of staff offered, capability of performing various project roles, as well as motivation and dedication to the project (... [...]

dr Walter Benzing, Head of development B2O, net mobile AG

Technical quality of staff offered, capability of performing roles of developers, lead developers, trainers, team leaders, architects as wel [...]

Karl Lohmann, Itellium Systems & Services GmbH

Firma Consileon Polska jest niezawodnym i godnym zaufania partnerem w biznesie, realizującym usługi z należytą starannością (...)

Waldemar Ściesiek, Dyrektor zarządzający IT, Polski Bank

The team was always highly motivated and professional in every aspect to perform on critical needs of our startup environment.

Denis Benic, Founder of Ink Labs

5 książek, które przydadzą Ci się w pracy testera.

Category: Testing Tags: , ,

Książki dla testera oprogramowania

Po kilku latach pracy w roli testera oprogramowania jestem pewna, że na liście książek, przydatnych w tej pracy, nie powinny znajdować się wyłącznie książki o testowaniu. Nie wystarczą również takie o metodach oraz narzędziach do testowania. Wiedza z tego zakresu jest oczywiście obowiązkowa i bez niej nic nie zdziałamy.  Jednakże ważna jest praca nad samym sobą oraz umiejętność pracy w zespole. Przecież to jego częścią jesteśmy.

Książki, które umieściłam na liście, są moim subiektywnym wyborem. Jestem pewna, że znajdzie się ktoś, kto może mieć o nich inne zdanie. Dla mnie są to ważne pozycje.

Testowanie i jakość oprogramowania. Modele, techniki, narzędzia – Adam Roman

Chyba nie przesadzę, jeżeli nazwę tę książkę encyklopedią testowania. Potężna lektura, która zawiera mnóstwo informacji. Zaczynając od definicji testowania, a skończywszy na tworzeniu zespołu oraz technikach pracy grupowej. Zawiera bardzo dużo praktycznych przykładów, które pomagają przyswoić poszczególne pojęcia. Osobiście uważam, że jest to dobra pozycja zarówno dla początkujących testerów, jak i osób bardziej doświadczonych, które chcą uporządkować swoją wiedzę.

Zawód tester – Radosław Smilgin

Książka jest podaną w pigułce odpowiedzią na pytanie, jak zostać testerem. Dowiemy się z niej jak przebiega cykl życia oprogramowania, co to ogólnie jest testowanie oraz z czym wiążę się tytułowy „zawód tester”. Znajdziemy w niej informację jak wygląda, lub powinien wyglądać proces testowania. Autor wyjaśnia m.in. czym są testy biało- i czarnoskrzynkowe. Jej treść wzbogacają przejrzyste grafiki, zadania skłaniające do przemyśleń, wiele przykładów i podsumowań. Czego chcieć więcej?

U mnie działa. Język branży IT – Paweł Baszuro

Nie porównywałabym tej książki do pierwszych dwóch pozycji z tej listy, ale uważam, że w wielu sytuacjach jej przeczytanie może okazać się przydatne. Razem z koleżanką testerką, zauważamy, że nasi koledzy programiści często mówią po “programistycznemu” ;). Język branżowy, którego używają może brzmieć dość obco dla kogoś początkującego. W książce można znaleźć podstawowe informacje na temat oprogramowania, projektów informatycznych, wymagań, programistów oraz testowania.  Książka skupia się na sformułowaniach, używanych w branży oraz ich angielskich tłumaczeniach.

Atomowe nawyki – James Clear

Powtarzane regularnie czynności stają się naszymi nawykami. Autor opisuje w książce model budowania nawyków, na który składają się cztery kroki. Są to: wskazówka, pragnienie, reakcja oraz nagroda – oraz cztery prawa zmiany zachowania, które z tych kroków wynikają. Ta książka nie jest pozycją tylko dla osób z branży IT. Według mnie każdy, kto chce wprowadzić zmianę w swoim życiu, powinien ją przeczytać. Zarówno wtedy, kiedy chcemy utrwalić pozytywne zachowania, jak i pozbyć się tych szkodliwych.

Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi – Dale Carnegie

Czy kiedykolwiek się nad tym zastanawialiście? Według autora jest tylko jeden sposób pod słońcem, aby ktoś coś dla Was zrobił. Trzeba sprawić, aby ten ktoś chciał to zrobić.

Jest to obowiązkowa książka dla osób, które chcą polepszyć swoje relacje z innymi i dowiedzieć się co jest ich podstawą. Ponadczasowa pozycja, do której można wracać wielokrotnie i za każdym razem odkrywać na nowo. Relacje biznesowe, życie rodzinne czy towarzyskie – zastosowanie się do rad z książki pozytywnie wpłynie na wszystkie te obszary. Serdecznie polecam wszystkim – nie tylko testerom.

Czas podsumować…

Książek z zakresu testowania, jak i rozwoju osobistego jest wiele. Tytuły z listy to te, które pomogły mi w mojej drodze, do miejsca, w którym się obecnie znajduję. Jeżeli chodzi o te, typowo branżowe, to warto przeczytać kilka – nawet takich, których tematyka się pokrywa. Bedziecie mogli porównać zawarte w nich informacje, mieć szersze spojrzenie na przedstawione w nich tematy oraz znaleźć coś wartościowego dla siebie.

Daria Łuczak

Software Tester, IT Consultant.

Daria Łuczak testerka oprogramowania w Consileon Polska. Zagadki oprogramowania wzbudzają w niej dociekliwość Sherlocka Holmesa, a błędy w oprogramowaniu wyszukuje z precyzją agenta MI6. Biegle włada językiem niemieckim. Prywatnie jest wielką miłośniczką podróży i zwierząt.


Comments

Jedna odpowiedź do “5 książek, które przydadzą Ci się w pracy testera.”

  1. Iza pisze:

    Bardzo ciekawe zestawienie! Na plus zadziałało z pewnością także to, że perspektywa jest szeroka, a autorka zdaje sobie sprawę, że punktem wyjścia zawsze jest człowiek, a w tym wypadku, członek zespołu. „Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi” czytałam i również polecam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Trwa ładowanie