The service provided by Consileon was professional and comprehensive with a very good understanding of our needs and constrains.

Wolfgang Hafenmayer, Managing partner, LGT Venture Philanthropy

Technical quality of staff offered, capability of performing various project roles, as well as motivation and dedication to the project (... [...]

dr Walter Benzing, Head of development B2O, net mobile AG

Technical quality of staff offered, capability of performing roles of developers, lead developers, trainers, team leaders, architects as wel [...]

Karl Lohmann, Itellium Systems & Services GmbH

Firma Consileon Polska jest niezawodnym i godnym zaufania partnerem w biznesie, realizującym usługi z należytą starannością (...)

Waldemar Ściesiek, Dyrektor zarządzający IT, Polski Bank

The team was always highly motivated and professional in every aspect to perform on critical needs of our startup environment.

Denis Benic, Founder of Ink Labs

Clean Code i Beyond: W krainie czystego kodu z Uncle Bobem

Clean Code

Wprowadzenie do Uncle Boba i jego dorobku

Uncle Bob to autor, którego w środowisku IT prawdopodobnie nie trzeba nikomu przedstawiać. Jego seria książek „Clean X” oraz jej główny motyw przewodni – zasady SOLID, zna chyba każdy. Niestety wiele osób ogranicza się tylko do znajomości samego akronimu, nie zagłębiając się w istotę rzeczy.

Moje doświadczenie z książkami Uncle Boba

Muszę (z lekkim wstydem) przyznać, że sam zacząłem studiować książki Boba dość późno w swojej karierze, będąc już dość ukształtowanym programistą. Może właśnie dlatego pierwsza z serii książek „Clean Code” nie do końca przypadła mi do gustu. Większość przedstawionych w niej koncepcji była mi znana, a forma książki, w tym ciągnący się stronami kod źródłowy, utrudniał przyswajanie materiału.

Przekonanie do serii „Clean”

Pomimo pierwszego, niezbyt pozytywnego doświadczenia postanowiłem dać szansę pozostałym książkom z serii „Clean”. Był to strzał w dziesiątkę. Dotychczas czytałem: “The Clean Coder”, „Clean Architecture”, “Clean Agile” – to pozycje traktujące o różnych aspektach programowania i pracy dewelopera, ale napisane przystępnym językiem. Dodatkowo zawierają tonę pouczających przykładów, prosto z życia Boba. Trochę ich jest, ale to nic dziwnego zważywszy, że Bob programuje od 1970 roku. Założę się, że wielu jego czytelników urodziła się kilka dekad potem :).

Polecam „The Clean Coder”

Z tych trzech ww. chciałbym Wam szczególnie rekomendować „The Clean Coder”. Uwaga! Nie jest to książka techniczna. Nie znajdziecie tam ani kawałka kodu. Zawiera ona za to masę opinii, przykładów i doświadczeń na temat profesjonalnego zachowania dewelopera. Bob pokazuje, że praca programisty to nie tylko „pisanie kodu”, ale również odpowiedzialność za projekt, organizację i etykę zawodową. Z czym się osobiście zgadzam.

Bycie profesjonalistą według Uncle Boba

Bycie profesjonalnym deweloperem to wyzwanie. Wymaga odwagi, asertywności, regularności, wytrwałości, poświęcenia, skromności, ciągłej pracy nad sobą, radzenia sobie z presją, konfliktami, niepewnością. Wszystko to w środowisku, gdzie wiedza starzeje się niewiarygodnie szybko.  Sporo. To prawda. Jednakże to ważne, by zdać sobie sprawę, że jako programiści jesteśmy odpowiedzialni za naszą pracę. To, jak pracujemy, jaki mamy stosunek do klienta, ma bezpośredni wpływ na działanie naszej organizacji. Uncle Bob ma za pasem ponad 50 lat spędzonych w branży. Doświadczenia młodszych stażem to tylko podzbiór tego, co on ma za sobą. Dlatego książkę „The Clean  Coder” trudno zlekceważyć, choć poprzeczka, jaką autor stawia profesjonalistom, jest bardzo wysoko.

Wnioski

The Clean Coder” to lektura obowiązkowa dla tych, którzy chcą nie tylko programować, ale również rozwijać się jako profesjonaliści w dziedzinie IT. Droga do profesjonalizmu jest ciężka i wyboista. Każdy z nas musi zdecydować czy ma siłę, umiejętności i zacięcie, aby do ideału profesjonalisty dążyć. Jeśli nie zdecydujecie się być „pro”, to przynajmniej dowiecie się, co to znaczy :).
Dlatego książkę Uncle Boba „The Clean Coder” polecam każdemu, niezależnie od etapu kariery. Jest to lektura obowiązkowa dla tych, którzy chcą nie tylko programować, ale również rozwijać się jako profesjonaliści w dziedzinie IT.

Piotr Roubo

CTO Consileon Polska. Piotr jest nie tylko współzałożycielem Consileon Polska, ale również naszym „technologicznym guru”. Rozpoczął swoją przygodę w Consileon Business Consultancy GmbH w 2002 roku jako programista spragniony wiedzy i szybko ewoluował w technicznego maestro. Na przestrzeni lat zgromadził olbrzymią wiedzę i doświadczenie w budowaniu skomplikowanych architektur systemów IT oraz zarządzaniu zespołami projektowymi.

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Trwa ładowanie