The service provided by Consileon was professional and comprehensive with a very good understanding of our needs and constrains.

Wolfgang Hafenmayer, Managing partner, LGT Venture Philanthropy

Technical quality of staff offered, capability of performing various project roles, as well as motivation and dedication to the project (... [...]

dr Walter Benzing, Head of development B2O, net mobile AG

Technical quality of staff offered, capability of performing roles of developers, lead developers, trainers, team leaders, architects as wel [...]

Karl Lohmann, Itellium Systems & Services GmbH

Firma Consileon Polska jest niezawodnym i godnym zaufania partnerem w biznesie, realizującym usługi z należytą starannością (...)

Waldemar Ściesiek, Dyrektor zarządzający IT, Polski Bank

The team was always highly motivated and professional in every aspect to perform on critical needs of our startup environment.

Denis Benic, Founder of Ink Labs

Wieloplatformowe frameworki mobilne – PhoneGap

Category: Other Tags: , ,

Platformy mobilne takie jak iPhone czy Android zdobywają coraz większą popularność. Serwisy takie jak Apple App Store czy Google Market posiadają już pokaźną bibliotekę aplikacji dostępnych dla tych platform i co chwila pojawiają się nowe. Niestety każdy programista chcący tworzyć aplikacje mobilne stoi przed nie lada dylematem. Musi wybrać platformę dla której chce tworzyć aplikacje. Wybór ten nie jest taki prosty. Choć teraz iPhone jest liderem to Android depcze mu po piętach. Dlaczego zatem nie tworzyć aplikacji wieloplatfomowej dającej uruchomić się zarówno na jednej jak i drugiej platformie (a także na Symbianie, Blackberry itd.)?

Istnieje kilka frameworków pozwalających tworzyć wieloplatfomowe aplikacje mobilne. Frameworki te stworzone są z użyciem podobnej architektury, czyli aplikacji webowej uruchamianej wewnątrz odpowiedniej kontrolki na danej platformie. Dzięki temu nasza aplikacja webowa jest uruchamiana lokalnie. Dlaczego chcielibyśmy w taki właśnie sposób ją wykonywać, a nie po prostu poprzez umieszczenie jej na serwerze? Ano dlatego, że taką aplikację możemy dystrybuować w App Store albo Google Market, a do tego aplikacja taka ma dostęp do bibliotek natywnych niedostępnych dla aplikacji uruchamianych za pomocą przeglądarki (ograniczenie to wynika z polityki bezpieczeństwa tych platform).

PhoneGap

PhoneGap to framework pozwalający aplikacje webowe napisane za pomocą HTML’a i JavaScriptu osadzić wewnątrz platformy mobilnej. Dzięki dołączonej bibliotece JS otrzymujemy dostęp do natywnych funkcjonalności telefonu tj. geolokacji, akcelerometru, aparatu fotograficznego, wibracji oraz orientacji telefonu czy gestów i multitouch. Pełna lista funkcjonalności i wspieranych platform znajduje się tutaj.

Ponieważ aplikacje tworzone przez nas są w istocie web aplikacjami musimy pogodzić się z pewnymi ograniczeniami. Po pierwsze wygląd naszej aplikacji (ang. look-and-feel) nie będzie przypominał wyglądu aplikacji natywnych. Dodatkowo nie mamy możliwości użycia natywnych kontrolek, a także dodatkowych funkcjonalności platformy (np. animacji 3d). Wygląd i działanie naszej aplikacji ogranicza się do tego co oferuje nam HTML i JS, tak więc jeżeli planujemy za pomocą tego frameworku pisać gry, to lepiej sobie go odpuścić. Framework ten nadaje się do biznesowych aplikacji typu „wypełnij formularz”.

Jak zacząć zabawę z PhoneGap i Androidem

Generalnie zacząć tworzyć aplikację z PhoneGap jest bardzo prosto, pod warunkiem, że nie korzystamy z opisu dostępnego na stronie tego frameworka. Opis ten jest nie dość, że nieprofesjonalnie napisany, to jeszcze nieaktualny.

Zanim zaczniemy zabawę z PhoneGap (i generalnie każdym innym frameworkiem) musimy zainstalować SDK platformy dla jakiej tworzymy aplikację. Ponieważ ja tworzyłem dla Androida musiałem zainstalować Android SDK. Narzędzie to posiada także menadżera do instalowania bibliotek konkretnych platform. Ja zainstalowałem sobie platformy dla Androida w wersjach 1.6 oraz 2.1.

Mając zainstalowane SDK, oraz odpowiednią platformę ściągamy Eclipse’a oraz plugin ADT dzięki któremu będziemy mogli tworzyć projekty i uruchamiać emulator.

Teraz ściągamy PhoneGap:

git clone git://github.com/sintaxi/phonegap.git

Tworzymy nowy „Android Project” w Eclipse:

Nowy projekt

W kolejnym dialogu zaznaczamy iż chcemy stworzyć projekt z istniejącego źródła („Create project from existing source”), a jako źródło wybieramy katalog android/framework z katalogu w którym ściągnęliśmy PhoneGap. Zaznaczamy jeszcze platformę, przy czym aktualna wersja PhoneGap wymaga platformy co najmniej 2.0 (w moim przypadku użyłem 2.1):

Nowy projekt

Jeżeli zaznaczymy platformę w wersji 1.6 nasza aplikacja nie będzie w stanie się zbudować:

Unable to resolve target 'android-5'

Możemy teraz uruchomić naszą aplikację w emulatorze. Klikamy „Run As…” i wybieramy „Android Application”:

Uruchom jako

Aplikacja powinna uruchomić się bez problemu:

Nowy projekt

Spróbujmy zmodyfikować co nieco, aby upewnić się, że cokolwiek działa. Ponieważ tworzymy aplikację webową, nasz kod de facto nie znajduje się w katalogu src a assets/www. Także przechodzimy do edycji pliku index.html:

<!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.01//EN"
 "http://www.w3.org/TR/html4/strict.dtd">
<html>
 <head>
  <meta name="viewport" content="width=320; user-scalable=no" />
  <meta http-equiv="Content-type" content="text/html; charset=utf-8">
  <title>Hello, PhoneGap!</title>
  <link rel="stylesheet" href="master.css" type="text/css" media="screen" title="no title" charset="utf-8">
  <script type="text/javascript" charset="utf-8" src="phonegap.js"></script>
 </head>

 <body onload="init();" id="stage" class="theme" style="padding: 2em">
 <h1>Hello, PhoneGap!</h1>
   <p style="text-align: center; background-color: #333">
    Sample 'Hello' application on Android.
   </p>
   <p style="text-align: center; font-size: 0.8em">
    Powered by PhoneGap.
   </p>
 </body>
</html>

Uruchamiamy ponownie (jeżeli nie zamknęliśmy emulatora, nie będzie potrzeby ponownej inicjalizacji platformy):

Nowy projekt

Ok działa. Na bardziej poważne aplikacje przyjdzie jeszcze czas.

Wady i zalety PhoneGap

Niewątpliwą zaletą PhoneGap jest możliwość tworzenia aplikacji za pomocą HTML’a, CSS’a i JavaScript’u. Dzięki temu aplikacje są wieloplatformowe i jednocześnie nie ma potrzeby uczenia się architektury i API poszczególnych platform. Dodatkowo nasze aplikacje możemy testować w normalnej przeglądarce na naszym laptopie, bez potrzeby uruchamiania emulatora. Co ważne możliwość uruchomienia naszej aplikacji poza platformą pozwala nam na stworzenie zautomatyzowanych testów np. za pomocą Selenium.

Do wad tego frameworka należy zaliczyć brak natywnego wyglądu naszych aplikacji, a także natywnych kontrolek, przez co nasze listy wyboru i inne pola będą wyglądały jak w przeglądarce, a nie w aplikacjach natywnych. Kolejną wadą tej platformy jest dość słaba i często nieaktualna dokumentacja, także bardzo często trzeba będzie wspierać się pomocą wujka Google. Brakuje takiego opisu krok po kroku omawiającego zagadnienia tego frameworka (kto wie, może stworzę takowy na niniejszym blogu 🙂

Podsumowanie

Nie ma co ukrywać, że frameworki pozwalające tworzyć wieloplatformowe aplikacje mobilne będą zdobywać coraz większą popularność. Aplikacje niejako muszą być tworzone na kilka platform jednocześnie a utrzymywanie kodu dla każdej platformy z osobna jest tylko stratą pieniędzy.

Jednym z rozwiązań pozwalających nam na tworzenie wieloplatformowych aplikacji mobilnych jest framework PhoneGap. Potrafi on osadzić naszą aplikację webową w lokalnym środowisku platformy co daje wrażenie uruchamiania aplikacji natywnej. Zaletą tego frameworka jest użycie powszechnie znanych webowych technologii tj. HTML i JavaScript-u. Niestety korzystając z tego frameworka musimy pogodzić się, że nasze aplikacje nie będą wykorzystywać natywnych kontrolek, a ich wygląd nie będzie przypominał prawdziwych aplikacji napisanych na konkretną platformę. Framework ten nadaje się do tworzenia wszelkich aplikacji biznesowych opartych o wypełnianie formularzy i przeglądanie kolekcji danych.

W kolejnym wpisie przedstawię kolejny framework Titanium.

http://michalorman.pl/blog/2010/04/wieloplatformowe-frameworki-mobilne-phonegap/


Michał Orman

Full stack software developer, konsultant IT.

Niekwestionowany full stack developer, architekt rozwiązań IT, project manager, entuzjasta Agile z biznesowym zacięciem, który lubi robić rzeczy do końca. Prawdziwy człowiek orkiestra, którego największymi zaletami są nieustanne dążenie do perfekcji, produktywność, dbanie o najwyższą jakość wyprodukowanego oprogramowania. Obecnie progra­muje w Ruby on Rails i JavaScript, ale do listy znanych mu technologii bez wątpienia można dopisać Java/J2EE. Tworzył aplikacje mobilne na platformę Android, systemy wbudowane w C/C++. Zapalony wyznawca zasad SOLID lubiący proste rozwiązania oraz czysty kod. Do swojego portfolio technologicznego również może dodać Unix/Linux, VIM oraz Git.

michalorman.com


Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Trwa ładowanie