The service provided by Consileon was professional and comprehensive with a very good understanding of our needs and constrains.

Wolfgang Hafenmayer, Managing partner, LGT Venture Philanthropy

Technical quality of staff offered, capability of performing various project roles, as well as motivation and dedication to the project (... [...]

dr Walter Benzing, Head of development B2O, net mobile AG

Technical quality of staff offered, capability of performing roles of developers, lead developers, trainers, team leaders, architects as wel [...]

Karl Lohmann, Itellium Systems & Services GmbH

Firma Consileon Polska jest niezawodnym i godnym zaufania partnerem w biznesie, realizującym usługi z należytą starannością (...)

Waldemar Ściesiek, Dyrektor zarządzający IT, Polski Bank

The team was always highly motivated and professional in every aspect to perform on critical needs of our startup environment.

Denis Benic, Founder of Ink Labs

Wprowadzenie do React

Category: Frontend Tags: , ,

Czym jest React?

React to biblioteka JavaScript służąca do efektywnej budowy interfejsów użytkownika. Została wydana w 2014 roku przez firmę Facebook i momentalnie zaskarbiła sobie rzeszę fanów na całym świecie. Obecnie jest to jedna z najpopularniejszych technologii stosowanych na platformie Github. Powodów tej popularności jest z mojego punktu widzenia kilka.

Skąd ta popularność?

Po pierwsze React ma niski próg wejścia i nie jest aż tak ciężki do opanowania jak inne biblioteki pozwalające na tworzenie UI. Facebook zainwestował w React ponieważ mieli problem z rozbudową swojej platformy na istniejących narzędziach, a wprowadzanie nowych osób do projektu było dla nich niezwykle kosztowne.

Kolejną zaletą jest mocno zakorzeniona modułowość dzięki czemu aplikacja jest rozbita na wiele małych komponentów, które odpowiadają za drobny wycinek funkcjonalność. To powoduje łatwiejszą pracę z kodem oraz łatwiejsze dołączanie kolejnych elementów do systemu.

React promuje także podejście “Learn Once, Write Anywhere”, a więc sam język nie jest “przywiązany” do stosu technologicznego i można użyć tej biblioteki zarówno do zrobienia interfejsu webowego jak i UI na potrzeby aplikacji mobilnych czy programów typu Virtual Reality.

Nauka od podstaw

Jeżeli choć trochę zainteresował Cię powyższy akapit to zapraszamy na bezpłatny tutorial podstaw ReactJS w formie video. Przed przystąpieniem do nauki samego Reacta wymagana jest wiedza z zakresu HTML, CSS oraz JavaScript ES5/ES6. Na komputerze musisz mieć także zainstalowany edytor (np. VS Code) oraz silnik NodeJS. W pierwszej lekcji możesz zobaczyć jak prosta jest utworzenie projektu React z użyciem pakietu create-react-app:

W kolejnym odcinku omawiam dwie bardzo ważne kwestie. Wewnętrzny stan komponentu (state) oraz parametry przekazywane do komponentu z zewnątrz (props):

 

Cały kod użyty na potrzeby tego kursu jest dostępny tutaj, a wszystkie odcinki uporządkowane w kolejności znaleźć możecie tutaj. Osobom, które wolą się uczyć z materiałów anglojęzycznych z całego serca polecam kurs wydany przez Tyler’a McGinnisa.


Artur Chmaro

Full-stack Developer.

Artur is a full-stack developer currently living in Szczecin, Poland. His favorite technologies are Ruby on Rails, NodeJS and React. Founder of the biggest Polish portal about MMO games and new e-sport gaming portal. When not working, Artur is often spending his time on bike trips and reading fantasy books.

https://chmaro.com


Tags: , ,

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Trwa ładowanie